Enbiyâ Sûresi 1-112 Ayet Tefsiri – İhsan Şenocak

Kur'an-ı Kerim Enbiyâ Sûresi Tefsiri İhsan Şenocak

Enbiyâ Sûresi 1-112 Ayet Muhtasar Tefsiri – İhsan Şenocak

Muhterem kardeşlerim, Enbiyâ Sûresi’ndeyiz. Sûre, Mekke-i Mükerreme’de nazil oluyor. Peygamberlerden, onların hayatlarından, imam esaslarından, onların Allah Azze ve Celle yolunda verdiği mücadeleden bahsediyor.

Mekke-i Mükerreme’de, Sahabe-i Kiram’a, Radıyallâhu Anh Hazarâtına, Efendimiz Aleyhisselam’a teselli olan ayet bunlar. Yani Kur’an-ı Kerim Resulullah Aleyhisselam için teselli, ümmet için teselli, bugün muzdaripler için teselli.

Bir anne düşünün evini kaybetmiş, yerini, yurdunu, her şeyini yitirmiş dünyalık olarak. Bu kadın bir çadırda duruyorsa, bu nasıl ayakta kalır, nasıl hayat mücadelesini verebilir? İmanla. Eğer Batı’da onun ayarında olan birileri, intihar ediyor da İslâm coğrafyasında aynı şekilde bir kadın ayakta duruyorsa bunun tesellisi Kur’an-ı Kerim’dir. O’nunla ayakta duruyor, O ayet-i kerimeler ona cennet var diyor. Allah Teâlâ’nın cemali var diyor. Evet burada belalar, burada musibetler, burada sıkıntılar var. Ama biraz sonra öleceksin, başka bir alem, başka bir dünyaya Allah Azze ve Celle seni alacak diyor.

Mekke-i Mükerreme’de nazil olan bu ayet-i kerimeler, Peygamberler onların mücadelesi, onların hayatları o çerçevede Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem ashabını alıyor, cennetlere götürüyor. Alıyor dünyadan, Mekke’nin şartlarından, başka bir aleme taşıyor. Sûre’yi bu atmosferde anlamalı, böyle idrak etmeli.

Dr. İhsan Şenocak Hoca Efendi

Enbiyâ Sûresi 1-72 Ayet Muhtasar Tefsiri

__

Enbiyâ Sûresi 72-112 Ayet Muhtasar Tefsiri

__

Kaynak:
Kur’an-ı Kerim’in Gölgesinde Ramazan-ı Şerif – İhsan ŞENOCAK (9) (10 Nisan 2022)
Kur’an-ı Kerim’in Gölgesinde Ramazan-ı Şerif – İhsan ŞENOCAK (10) (11 Nisan 2022)
Youtube Resmi Kanal: İhsan Şenocak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.