Hangi Hocaları Dinlemeliyiz, İslamı Nasıl Öğrenebilirim?

Hangi Hocaları Dinlemeliyiz?

İslam denilince akla ilk gelen Kur’an ve Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’in hayatıdır. Allah Teâlâ (Celle Celâlühü), Kur’an-ı Kerim’de hayatın bütün dallarında, Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’in sünnetine uymayı emretmiştir.

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’ın sünnetine uymak, İslâmiyet’i daha doğru anlamanın ve daha doğru yaşamanın yegâne yoludur. Yani bu dini Peygamberimiz nasıl yaşamış, ümmetine tavsiyeleri neler olmuş gibi soruların cevaplarını bilmeli ve buna göre yaşamalıyız. Bu anlamda sünnet, dinin olmazsa olmazıdır ve Kur’an’dan kesinlikle ayrılamaz.

Şu konu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki İslam, dinimizi tam manasıyla bilenlerden öğrenilmelidir. İnternet, televizyon, medya, sosyal medya kanalları kaynaksız, delilsiz, yalan yanlış bilgilerle doludur. Bir Hristiyan veya Yahudi kaynaksız ve delilsiz bir şekilde kasten İslam aleyhinde açıklamalarda bulunabilmekte, İslam’ı bilmeyen, tanımayan bireyler de maalesef bu açıklamalara bakarak İslam hakkında yanlış fikirler edinebilmektedir.

Yıllar boyunca medya aracılığı ile toplumları etkileyen gayrimüslimler, bu sayede İslam hakkında hiçbir şey bilmeyenlerin aklını çok kolay bir şekilde çelmişlerdir. Oysa İslam’ı gerçek manada yaşayan bir Müslüman aracılığı ile veya kaynağından araştıran gayrimüslimler, İslam’ın hiç de medyada, internette anlatıldığı gibi olumsuzlukları içermediğini görerek Müslüman olmaya karar vermektedir.

Ülkemiz içerisinde de maalesef birçok kişi dini konuda yeterli bilgiye sahip olmadan dinimiz hakkında kendi düşünceleri ile zayıf bireylerin zihnini bulandırabilmektedir. Örneğin; kabir suali ve kabir azabının var olduğuna dair ayetler ve hadisler varken birileri çıkıp kendi fikirlerince bunun olmadığını belirtmektedir. Oysa dinimizde “bence” kavramı yoktur. Her şey o kadar kusursuz ve akıl üstüdür ki aradığımız tüm cevapları yüce kitabımız Kur’an’da ve Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’in sünnetinde bulmak mümkündür.

Dini konuda zayıf bireyler, İslam’ı ehl-i sünnet hocalar aracılığı ile öğrenmeye başladığında dinimizin tüm güzelliklerini görecek, öğrendikçe kafalardaki soru işaretlerini giderecektir. İşte bu noktada İslam’ı gerçek manada öğrenmek isteyen bireyler, Kur’an tefsirlerini, Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’ın sünnetlerini bize en iyi, en doğru şekilde anlatan hocalara ulaşması gerekmektedir.

İnternet üzerinde aktif, güncel, canlı video yayını yapan ehl-i sünnet hocalarımızdan bazıları aşağıda listelenmiştir. Aşağıdaki listede yer alan hoca efendileri gönül rahatlığıyla dinleyebilir, kanallarına abone olabilirsiniz:

Ahmet Mahmut Ünlü Hoca Efendi(Cübbeli Ahmet Hoca Efendi)
Hangi Hocaları Dinlemeliyiz?
Kanal: >>> Cübbeli Ahmet Hoca

Prof. Dr. Mustafa Cevat Akşit Hoca Efendi
Hangi Hocaları Dinlemeliyiz?
Kanal: >>> CevatAksitHocaefendi

Dr. İhsan Şenocak Hoca Efendi
Hangi Hocaları Dinlemeliyiz?
Kanal: >>> İhsan Şenocak

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Hoca Efendi
Hangi Hocaları Dinlemeliyiz?
Kanal: >>> Nihat Hatipoğlu

Fatih Kalender Hoca Efendi
Hangi Hocaları Dinlemeliyiz?
Kanal: >>> Fatih Kalender

Doç. Dr. Ebubekir Sifil Hoca Efendi
İslâm'ı Anlatan Hangi Hocaları Dinlemeliyiz?
Kanal: >>> Doç. Dr. Ebubekir Sifil

Osman Nuri Topbaş Hoca Efendi
Hangi Hocalar Ehl-i Sünnet Dinlenir?
Kanal: >>> Osman Nuri Topbaş

Halil KONAKCI Hoca Efendi
Hangi Hocalar Ehl-i Sünnet Dinlenir?
Kanal: >>> Halil KONAKCI

İsmail Hünerlice Hoca Efendi
Hangi Hocalar Ehl-i Sünnet Dinlenir?
Kanal: >>> İsmail Hünerlice Hoca

Mustafa Özşimşekler Hoca Efendi
Hangi Hocalar Ehl-i Sünnet Dinlenir?
Kanal: >>> Mustafa Özşimşekler Hoca

Kerem Önder Hoca Efendi
Hangi Hocaları Dinlemeliyiz?
Kanal: >>> Kerem Önder
Kanal: >>> İhramcızâde İlim Yayma

Tarihçi Hoca:
Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil – Tarihçi, Yazar ve Akademisyen
Hangi Hocaları Dinlemeliyiz?
Kanal: >>> Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil

Bu başlıkta hangi hocaları dinlemeliyiz, hangi hocayı dinliyorsunuz, hangi hocalar ehlisünnet, hangi hocaya güveneceğiz, islamı nasıl öğrenebilirim soruları cevaplanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir