Kur’an-ı Kerim Muhtasar Tefsiri – İhsan Şenocak

Kur'an-ı Kerim Tefsiri İhsan Şenocak

Kardeşlerim, Kur’an-ı Kerim sürekli okuyoruz. Ramazan’ı Şerif’te mukabeleler var, hatim ve teravihler var. Fakat Allah Azze ve Celle, Kur’an-ı Hakîm’i fehmedelim, anlayalım, hayatımıza tatbik edelim bunun için gönderdi. Elbette O’nu okumanın ecri var, sevabı var. Fakat anlamanın, hayata taşımanın bambaşka bir hali var.

İnşallah bu Ramazan-ı Şerif’te ecdadımızın, eslafımızın o muhteşem zamanlarda yapmış olduğunu yapma gayreti içinde olalım. Buradan bir kapı açalım. Ramazan-ı Şerif, Kur’an-ı Kerim’in ayı. Allah Teâlâ, Kur’an-ı Kerim’i bu ayda indirdi. Biz de Ramazan’ı Şerif’te inşallah, belki bir Ramazan’da olmayacak, üç Ramazan’ı Şerif olarak hesapladık. Üç Ramazan’ı Şerif’te Kur’an-ı Kerim’i baştan sona hatmedelim. Ama manasını anlayarak, tefsir ederek.

Mufassal bir tefsir yapıyoruz. Öyle bir tefsirimiz var. İnşallah onu yazma gayreti içindeyiz. Bu da muhtasar bir tefsir. Yani şöyle bir Müslüman oturduğu zaman günde 3-5 saat dinlerse bir ayda iki ayda Kur’an-ı Kerim’in tefsirini dinleyebilecek. Böyle bir imkan inşallah kardeşlerimiz için, hepimiz için oluşsun.

O niyetle Bismillah diyoruz. Bugün(2 Nisan 2022) Ramazan’ı Şerif’in ilk günündeyiz. Allah Teâlâ mübarek eylesin. İsrâ Sûresi’nden başlıyoruz.

Dr. İhsan Şenocak Hoca Efendi

İsrâ Sûresi Tefsiri Kehf Sûresi Tefsiri Meryem Sûresi Tefsiri Tâhâ Sûresi Tefsiri
Enbiyâ Sûresi Tefsiri Hac Sûresi Tefsiri Mü’minûn Sûresi Tefsiri Nur Sûresi Tefsiri
Furkân Sûresi Tefsiri Şu'arâ Sûresi Tefsiri Neml Sûresi Tefsiri Kasas Sûresi Tefsiri

Kaynak: Kur’an-ı Kerim’in Gölgesinde Ramazan-ı Şerif – İhsan ŞENOCAK (1) (2 Nisan 2022)
Youtube Resmi Kanal: İhsan Şenocak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.